Elmentek a katonák

Egy bucsai legenda szertefoszlott

"Eure Mütter"

Minden katona, amely a háború áldozata lett HŐS és egyben ÁLDOZAT is. Ugyanis felsőbb politikai indíttatásból - megfelelő agymosás után - harcba küldik az egyszerű embereket s ellenkezni nem lehet. A fronton egy szabály létezik: ÖLJ, VAGY TÉGED ÖLNEK!

2005-ben "találkoztam" először Bucsán a 7 német katona sírjával és legendájával. Az egy évvel később megjelent könyvemben írtam is róluk. A helyiek elbeszélése alapján kikerekedettegy kis történet. Szavukban nem kételkedtem, hiszen többen is azonos eseményeket soroltak fel. Mint a könyvemben is leírtam, felvettem a kapcsolatot a német nagykövet asszonnyal, jelezve, hogy méltatlanul elhanyagolt ez a sír, mely alatt harcoló katonák nyugszanak. Még akkor is, ha ellenséges szándékkal jöttek hazánk területére. Kértem, hogy egy egyszerű síremléket állítsanak ide. Kérésem elutasításra talált a nagykövetasszony részéről. Helyette a katonai attasé küldött egy levelet, melyben közölte, hogy elviszik a földi maradványokat a Budaörsi Katonai Temetőbe. Válaszként azt közöltem vele, hogy mivel hatvan éven keresztül a bucsaiak gondoskodtak a sírról és látták el virággal, így tovább is pihenjenek itt.

A sír 2005-ben:

Néhány hét múlva, jelezték, hogy egy kőkeresztet szeretnének elhelyezni az áldozatok sírján. A sírkő elhelyése megtörtént egy ökomenikus szertartással. Előtte megemlékeztünk az ismeretlen katonákról a ravatalozónál.

A sírkő megszentelése:

 

2010 után minden évben virággal láttuk el a sírt a feleségemmel. Mi lettünk - önkéntes alapon - a sír gondozói.

A sír 2010-ben:

 

Eure Mütter

A katonák sírját nemcsak mi gondoztuk, hiszen szinte évente megjelent egy német barátunk (Gerd Kamman Münchenből), aki koszorút helyezett el honfitársai sírján. 2013-ban egy német nemzeti színű szalaggal átkötött koszorút hozott az elhunytaknak.

Gerd Kamman a sírnál:

Került rá egy felirat is: eure Mütter. Szabadon fordítva: Édesanyáitok.

A szalag, a felirattal: eure Mütter

Magyarázata a következő volt:

A háború befejezése után is évekig várt minden anya arra, hogy fiáról valami hírt kapjon. Mindaddig reménykedett, amíg nem érkezett meg a halált igazoló levél. Ezekről a katonákról semmi hír nem ment hazájukba, így az anyák tulajdonképpen az utolsó percig reménykedtek, hogy fiaik még élnek. Az ő nevükben helyezte el ezt a kis koszorút a síron.

 

2017. júlus 2-án megjelent két személy, hogy a minisztérium parancsára kiássák és elvigyék a 7 katona maradványait a Budaörsi Katonai Temetőbe.

A feltárás sikerrel járt, de egyben szertefoszlott egy bucsai legenda.

Mit tudtunk eddig erről a hét katonáról? Dióhéjban annyit, hogy a református templomban tartották fogva a katonákat néhány napig, majd kivitték a gáthoz és ott főbelőtték őket. Testüket az ugyancsak itt elhunyt szovjet katonákkal egy sírba helyezték, majd később (az 1950-es években) külön sírba helyezték el őket.

A feltárás sajnos megcáfolta az elmondottakat!

A sírban nem 7, hanem 5 katona maradványa volt.

A csontok arról tanúskodtak, hogy nem főbelövés által hunytak el, hanem gránátrepeszek végeztek velük. Ezek a nyomok nagyon jól láthatók voltak a kiásott csontokon s ezt megerősítette a feltárást végző szakértő is. Tehát harc közben hunytak el! A csontokról fényképet nem készíthettem.

Az üres sír 2017. július 3.

Az üres sír fölé egy német nemzeti zászlót helyeztem, hiszen a katonákat mindig hazájuk zászlajának jelenlétében helyezik örök nyugalomra.

Maradványaik a Budaörsi Katonai Temetőben lesznek elhantolva. Nyugodjanak békében!

Elmentek a katonák - Emlékük itt marad!